Baba-mama-dolgok

Tanácsadó kismamáknak,leendő anyukáknak.

Tartalom

Címkefelhő

Time

Friss topikok

  • Halápi Tímea: Oké, tudom, hogy minden baba más és más, és hogy nem lehet őket összehasonlítani, de a 11 hetes lá... (2011.05.24. 22:07) A baba fejlődése
  • Vacak Szerv: Nem jelenik meg a hozzászólásom... (2011.01.26. 13:58) Amit a fitymáról feltétlenül tudni kell...
  • doribaba88: Elnézést,az elsőnél kilépett a gépem az oldalról,és azt hittem nem lett elküldve a komment.Törölni... (2011.01.19. 13:37) Vegetarianizmus
  • Tomivagyok: Ha esetleg tudok segíteni (akár csak egy embernek is) ezzel a weboldallal, és spray-vel, akkor már... (2010.03.31. 23:10) Szex a terhesség alatt

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Ételreceptek

Szülés

2009.12.23. 18:33 - M.Monica

Címkék: összehúzódások magzatburok repedése a szülés szakaszai a nyákdugó kilökõdése a szülés megindulása

 

A szülés megindulásának jelei:

 

A nagyon gyakori kérdésre -"Honnan tudom majd, hogy megindult a szülés?"- nincs olyan egyértelmû válasz, ami mindenkire ráillene. Mégis, az itt felsorolt korai tünetek a segítségedre lehetnek abban, hogy felismerd, ha eljött az idõ.

Senki nem tudja megmondani elõre, hogy mikor fog szülni, sem azt, hogy meddig fog vajúdni. A számok alapján az elsõ gyermekes nõk 12-16 órát, a többedik gyermekesek 6-8 órát vajúdnak. Ezek csak körülbelüli adatok, a vajúdás és szülés mindenkinél másképp zajlik le!

 

Könnyebbedés

 

Ahogy közeledik a szülés napja, érezheted, hogy a baba feje lesüllyed, rögzül a medencében. Ez megkönnyíti a légzést, ugyanakkor több nyomás nehezedik a hólyagodra, így többet kell majd WC-re járnod. A többedik terheseknél a könnyebbedés csak közvetlenül szülés elõtt következik be.

 

A nyákdugó kilökõdése

 

A nyákdugó kevés véres-kocsonyás váladék formájában kilökõdik, amikor a méhszáj tágulni kezd. Ez nem azonos azzal, mikor a magzatvíz elfolyik, ilyenkor a baba még a magzatburok biztonságában van. Bár ez egy korai jele a szülés megindulásának, még több napod, sõt akár 1-2 heted is hátra lehet a szülésig! Mint bármikor a terhesség folyamán, ha vérzést észlelsz, azonnal beszélj az orvosoddal!

 

Összehúzódások

 

Már lehet, hogy érezted a Braxton-Hicks összehúzódásokat (fájdalmatlan, általában 20 percenként jelentkezõ méhösszehúzódás, a méh felkészülése a szülés közbeni méhösszehúzódásokra). Ha bizonyos rendszerességgel jelentkeznek, érdemes elkezdeni mérni az idõtartamukat az egyik elejétõl a következõ elejéig. Mérd az összehúzódásokat egy órán keresztül, és jegyezd le az erõsségüket, idõtartamukat. Ha szabályos idõközönként jelentkeznek, hívd fel az orvosodat, vagy a kórházban a szülésznõt, olvasd fel neki a "jegyzeteket", és õ megmondja, mikor menj a kórházba. Azok az összehúzódások, amelyek 5 percenként jelentkeznek, 40 másodperc hosszúak és egyre erõsödnek, legalább egy órán keresztül, általában azt jelzik, hogy ideje bemenni a kórházba.

 

A magzatburok repedése

 

A babát védõ magzatburok a vajúdás folyamán bármikor megrepedhet. A nõk csupán 10%-ánál történik ez a korai szakaszban, úgyhogy nem kell ezt megvárni az orvos/kórház felhívása elõtt. Ha megtörténik, elfolyhat a magzatvíz egy erõs sugárban (mintha bepisilnél), vagy csordogálhat cseppenként. Ha elment a magzatvized, azonnal hívd az orvost/kórházat, ne ülj kádba és ne élj házaséletet, mivel ezek fertõzést juttathatnak a méhbe. Zuhanyozni szabad az orvos engedélyével. Az orvos azonnal be fog hívni a kórházba, mert a babát már nem védi a magzatburok a fertõzésektõl. A szülés ezután általában 12 órán belül megindul, vagy meg kell indítani.

 

A SZÜLÉS HÁROM SZAKASZA

 

AZ ELSÕ SZAKASZ:

 

A méhszáj elkezd tágulni. Segít, ha a mama járkál, talpon van, így a baba fejének nyomása is tágítja a méhszájat. A méhszájnak kb. 10 cm-esre kell nyílnia ahhoz, hogy a baba elindulhasson a szülõcsatornában.

 

A MÁSODIK SZAKASZ:

 

A baba világra jön. A baba feje nyomhatja a végbeledet, amitõl olyan érzésed lehet, mintha WC-re kéne menned, de ezzel most nem kell törõdnöd! Csak nyomj, amikor kell, és gondolj arra, hogy minden nyomással egy kicsit közelebb kerülsz a baba világrajöttéhez. Átlag 1-2 órát tart, míg a baba feje megjelenik, ilyenkor az orvos/szülésznõ szól, hogy hagyd abba a nyomást, segít tágulni, hogy ne történjen szakadás a gáton. Aztán egyenként megjelennek a baba vállai, majd egy csúszással kint lesz az egész teste, és a karodba foghatod a babádat. Mikor a köldökzsinór már nem pulzál, elvágják.

Ha kíváncsi vagy néhány, szülés után készült fényképre, kattints ide!

 

A HARMADIK SZAKASZ:

 

A baba után nem sokkal megszületik a méhlepény. Ez fájdalmatlan, és az orvos lehet, hogy felajánl egy injekciót, ami felgyorsítja a folyamatot. Ezután készíti el az orvos a szükséges varratokat.

 

Azonnal szólj az orvosnak, ha a következõk közül bármelyiket tapasztalod:

 

* Ha úgy érzed, megindult a szülés, de még több, mint 3 heted van hátra

* Szorító érzés a hasban

* Alsó háti fájadalom

* Menstruációs görcsre hasonlító fájdalom

* Hányingerérzet

* Változó erõsségû medence-táji fájdalom

* Bélgörcsök

* Magzatvíz elfolyás

 

Lehetnek ilyen tüneteid akkor is, ha még nem szülsz, de jobb az orvossal beszélni, hogy biztosak legyünk.

 

Ha a 37. hét elõtt érzel megkeményedéseket, lehet, hogy koraszülésed lesz. Koraszüléshez vezethetnek:

 

* Dohányzás, alkohol, drogok használata

* Fertõzések

* Nem megfelelõ táplálkozás

* Nagymértékû súlytöbblet felszedése

* Nehéz fizikai munka

* Nem kezelt, szexuális úton terjedõ betegségek

 

Szólnod kell az orvosnak, ha ezek közül bármelyik érvényes rád!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://baba-mama-dolgok.blog.hu/api/trackback/id/tr981651257

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása